Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wiosna budzi do życia całą przyrodę

Kategoria: Informacje przyrodnicze Utworzono: wtorek, 04 kwiecień 2023 Opublikowano: wtorek, 04 kwiecień 2023 Michał Fierkowicz kl. 2LTP

Autor: Michał Fierkowicz kl. 2LTP

Wiosna budzi do życia całą przyrodę. Jedną z roślin która bardzo wcześnie zaczyna wzrost i rozwój po długiej ziomie jest Leszczyna Pospolita (Coryllus avellana L.)

Całe krzewy obsypane są męskimi, żółtymi i pylącymi kwiatostanami. Ale mało kto wie jak wyglądają żeńskie kwiatostany. Przedstawiam je tutaj na zdjęciu. W naturze mają wielkość około 1 mm. Zobaczcie jakie są piękne, i to właśnie z nich będą orzechy.

Innym ale dla większości znanym gatunkiem wiosennej rośliny jest Pszylaszczka pospolita (Hepatica nobilis Mill.) I choć wiosna jest spóźniona to już w wielu miejscach kwitnie wybierając nasłonecznione zbocza i cieszy nasze oczy.

Zakwitł już również Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.) I choć ma piękne i pachnące kwiaty, a później piękne czerwone owoce, to cała roślina jest trująca. Zjedzenie 10-12 dojrzałych owoców może spowodować śmierć dorosłego człowieka. Sam zapach kwiatów może wywoływać zawroty głowy.

Odsłony: 530
Immediate Byte